Šriftas:
A
A
A
Fonas:
Baltas
Juodas
Iliustracijos:
Rodyti
Slėpti
x

Parodos „Europos gulagas“ uždarymas

Lapkričio 30 d. 15.30 val. Tuskulėnų memorialo Konferencijų salė (Žirmūnų g. 1F, Vilnius)

 

Kviečiame į parodos „Europos gulagas“ uždarymo renginį, kuris vyks lapkričio 30 d. 15.30 val. Tuskulėnų memorialo Konferencijų salėje (Žirmūnų g. 1F, Vilnius).

Renginyje dalyvaus:

Dr. Arūnas Bubnys – Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinis direktorius
Asta Benetytė – Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Teisės tyrimų grupės konsultantė, Mykolo Romerio universiteto Teisės mokyklos lektorė
Doc. dr. Dovilė Sagatienė – teisės istorikė, socialinių mokslų daktarė, tyrinėjanti sovietinius nusikaltimus Lietuvoje
Teresė Birutė Burauskaitė – buvusi Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinė direktorė
Renginį moderuos Europos atminties ir sąžinės platformos atstovė istorikė dr. Monika Rogers

 

Paroda „Europos Gulagas“ per skirtingų Europos šalių ekspertų ir mokslininkų rengtą medžiagą liudija apie sovietinės represinės struktūros – Gulago – veikimą konkrečioje okupuotoje valstybėje. Vyriausioji pataisos darbų lagerių valdyba – GULAG – buvo represinė struktūra, kankinusi antisovietiškai nusiteikusius ar tiesiog okupuotus gyventojus ne tik sovietinės Rusijos teritorijoje, bet ir Europoje.

Tūkstančiai priverstinio darbo stovyklų egzistavo kiekvienoje šalyje, kurią po Antrojo pasaulinio karo užėmė komunistai. Dabartinės Europos Sąjungos ir artimiausių kaimyninių šalių teritorijose daugiau nei dešimtmetį veikė mažiausiai 800 priverstinio darbo stovyklų. Jose buvo įkalinta beveik 1,5 mln. žmonių, o 130 tūkst. mirė.

Šią parodą 2021 metais sukūrė tarptautinė atminties institucijų ir organizacijų ekspertų bei mokslininkų komanda, vadovaujama Europos atminties ir sąžinės platformos: Nacionalinės atminties komitetas Vengrijoje, Estijos istorinės atminties institutas, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras, Komunistinių nusikaltimų ir pasekmių Albanijoje tyrimo institutas, Nacionalinės atminties institutas Lenkijoje, Latvijos okupacijos muziejus, Tautos atminties institutas Slovakijoje, Pitesti kalėjimo memorialas.

Paroda anglų kalba. 


„Kokius sovietų nusikaltimus slepia Gulago vielos?“ – istorikų ir teisininkų diskusija Tuskulėnų memoriale uždarys teroro geografiją Europoje atskleidžiančią tarptautinę parodą „Europos Gulagas“

Žinome, kad lietuviai keliavo tremtin. Tačiau dalis mūsų šalies gyventojų sovietų okupacijų metais buvo siunčiami ir į Gulagą. Koks skirtumas tarp šių represijų formų? Kuo jis aktualus istorinei tiesai ir teisingumui? Ar Gulagas Sibiro platybėse skiriasi nuo Gulago okupuotose ar sovietų įtakos sferoje atsidūrusioje Europos teritorijose? Koks sovietinio lagerio mastas nepriklausomų Europos valstybių žemėlapiuose ir kiek apie tai žinoma demokratinėse visuomenėse? Kuo lageriai panašūs ar skirtingi nuo nacių priverstinio darbo stovyklų? Šiuos klausimus gvildens istorijos ir teisės mokslininkų diskusija, vyksianti 2023 m. lapkričio 30 d. 15.30 val. Tuskulėnų memoriale (Žirmūnų g. 1F, Vilnius), kurią moderuos Europos atminties ir sąžinės platformos stebėtojų tarybos narė, Lietuvos istorijos instituto mokslinė bendradarbė dr. Monika Rogers.

Renginys nemokamas.
Kviečiame apsilankyti renginyje ir sužinoti sovietinių represijų mastą Europoje Atkreipiame dėmesį, kad tarptautinė paroda „Europos Gulagas“ parengta anglų kalba. Parodą uždaranti diskusija vyks lietuvių kalba, bus pasisakymų vertimas į anglų kalbą.

Pirmą kartą Lietuvoje pristatytą Europos atminties ir sąžinės platformos suburtos tarptautinės ekspertų komandos, tarp kurių ir Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro istorikai, parengtą parodą „Europos Gulagas“ iki 2023 m. gruodžio 4 d. darbo laiku dar galima pamatyti Tuskulėnų memoriale (Konferencijų salė, Žirmūnų g. 1F, Vilnius). Vėliau paroda bus demonstruojama Europoje.Paroda „Europos Gulagas“ Lietuvoje buvo atidaryta 2023 m. lapkričio 17 d. Laisvės gynėjų galerijoje (Seimo I rūmai) tarptautinio rezistencijos ir tremčių fenomeno vertinimą šiandienos Lietuvos atminties kultūroje apmąsčiusio forumo metu. Parodos pristatyme dalyvavo Europos atminties ir sąžinės platformos prezidentas dr. Marek Mutor, parodos kuratorius – Wojciech Bednarski, Lietuvoje reziduojančių šalių ambasadoriai, kalbas sakė Europarlamentarė Rasa Juknevičienė ir LR Seimo vicepirmininkė Radvilė Morkūnienė.

Parodos „Europos Gulagas“ atvežimo į Lietuvą iniciatoriai ir organizatoriai:
Europos atminties ir sąžinės platforma
EP narės Rasos Juknevičienės biuras
LR Seimo pirmininkės pavaduotoja Radvilė Morkūnaitė Mikulėnienė
LRS Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisija
Lietuvos tremtinių ir politinių kalinių sąjunga
Okupacijų ir laisvės kovų muziejus

Parodos demonstravimą Lietuvoje, pristatymo ir uždarymo renginius parėmė:
Europos atminties ir sąžinės platforma
Lenkijos nacionalinis fondas
Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarija
Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras