Apie muziejų

 

Tuskulėnų rimties parko memorialinis kompleksas

     Tuskulėnų rimties parko memorialinis kompleksas, esantis Tuskulėnų dvaro teritorijoje, mena tragiškus XX a. Lietuvos istorijos įvykius.
     Dvaro teritorija nuo XVI a. buvo žinoma kaip karališkojo dvaro žemė, o iki šių dienų išlikę dvaro rūmai pastatyti apie 1825 m. Puošnus klasicizmo stiliaus architektūros ansamblis Neries pakrantėje iki XIX a. vidurio garsėjo kaip vienas iš Vilniaus kultūros židinių.  Sovietinės okupacijos metais nacionalizuoto dvaro teritorija tapo vieta, kurioje buvo slepiami represinių struktūrų nusikaltimai. 1944–1947 m. čia buvo slapta užkasti NKGB–MGB vidaus kalėjime ir Vilniaus apylinkėse nužudyti antisovietinio ginkluotojo pasipriešinimo kovotojai ir jų vadai, dvasininkai, 1941 m. Birželio sukilimo dalyviai, Armijos Krajovos kovotojai ir kiti asmenys, neįtikę sovietiniam totalitariniam režimui.
     Atkūrus Lietuvos valstybės nepriklausomybę, dvaro teritorijoje buvo rasti 724 žmonių palaikai, kurie dabar ilsisi memorialinio komplekso koplyčioje-kolumbariume.
     Baltojo dvarelio rūsyje 2011 m. atidaryta moderni muziejinė ekspozicija „Tuskulėnų dvaro paslaptys“. Joje atskleidžiamas sovietinio totalitarinio režimo sukurtas mirties nuosprendžių priėmimo ir vykdymo mechanizmas. Pristatoma Tuskulėnų dvaro istorija nuo XVI a. iki XXI a. bei archeologų rasta XVII a. keramikos degimo krosnis.

Prezidentė dalyvavo ekspozicijos Tuskulėnų aukoms atminti atidaryme: www.youtube.com/watch?v=aybcb8TGacY

 

 

 

I salė.       TUSKULĖNAI XVI–XXI a.

Archeologiniai radiniai bei ikonografinė medžiaga iliustruoja Tuskulėnų dvaro istoriją.
Eksponuojama restauruota XVII a. keramikos degimo krosnis.

 

 

II salė.       TUSKULĖNŲ MASINĖ KAPAVIETĖ

Atskleidžiamas sovietinio okupacinio režimo teismų pasmerkimo mirčiai procesas, kaip buvo slepiama nužudytųjų užkasimo vieta.
Eksponuojami rasti archeologinių tyrimų metu rasti radiniai, nužudytųjų asmenų artimųjų dovanoti daiktai.

 

III salė.      Vyskupas VINCENTAS BORISEVIČIUS

Atskleidžiama vyskupo Vincento Borisevičiaus dvasios stiprybė žiauraus totalitarinio sovietinio režimo akivaizdoje. Eksponuojami archyviniai dokumentai iš vyskupo baudžiamosios bylos, liturginiai drabužiai, asmeniniai daiktai, fotografijos.

 

IV salė.       MIRTIES NUOSPRENDŽIŲ VYKDYMAS 1944–1947 m.

Supažindinama su brutaliais būdais, kuriais buvo nužudyti nuteistieji. Eksponuojami archyviniai dokumentai, pateikiantys informaciją apie egzekucijų vykdytojus, už „gerą tarnybą“ gauti apdovanojimai.